Question #163164

An alternating pd 220V amplitude and frequncy 50Hz is applied to a series circuit containing R=400 ohms, L=0.35H and C= 18 micro farad (a) what is Z? (b) what is the current amplitude ,is it lagging the supply pd (c) what is the power factor?



Expert's answer

a)

The impedance of the circuit is

Z=R2+(2πfL12πfC)2Z=\sqrt{R^2+(2\pi fL-\frac{1}{2 \pi f C})^2}

=(400)2+(2π(50)(0.35)12π(50)(18×106))2=\sqrt{(400)^2+(2 \pi (50)(0.35)-\frac{1}{2 \pi (50) (18 \times 10^{-6})})^2}

=405.5Ω405.5 \Omega

b)

The current amplitude is

I=VZ=220405.5=0.54AI=\frac{V}{Z}=\frac{220}{405.5}=0.54 A

c)

The power factor is

=RZ=400405.5=0.986=\frac{R}{Z}=\frac{400}{405.5}=0.986


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS