Question #162150

An ac source of 500v amplitude and angular frequency 2000s^-1 is applied to an inductor of L =16mH. calculate (a)the inductive reactance (b) the rms current (c) the instantaneous power and it's maximum value (d) the maximum energy stored in the magnetic field of the inductor.


Expert's answer

  1. The inductive reactance is, by definition χL=ωL=210316103=32Ω\chi_L = \omega L =2\cdot 10^3\cdot 16 \cdot 10^{-3}= 32\Omega
  2. The RMS current is given by URMSχL=U2χL11A\frac{U_{RMS}}{\chi_L}=\frac{U}{\sqrt{2} \cdot \chi_L} \approx 11 A
  3. The instantaneous power is given by P=UIP = U\cdot I, if we take U(t)=Ucos(ωt+ϕ)U(t) = U \cos (\omega t +\phi) then I(t)=Isin(ωt+ϕ)I(t) = I \sin(\omega t+\phi) and thus P=UI2sin(2ωt+2ϕ)P = \frac{UI}{2} \sin(2\omega t + 2\phi). Thus Pmax=UI2=U22χL=3906.25W3.9kWP_{max} = \frac{UI}{2} = \frac{U^2}{2\chi_L} =3906.25 W \approx 3.9 kW
  4. The energy stored is given by E=LI22=LImax22sin2(ωt+ϕ)E = \frac{LI^2}{2} = \frac{LI_{max}^2}{2} \sin^2(\omega t + \phi) and thus the maximum energy is given by E=LImax22=Umax22ω2L1.95JE = \frac{LI_{max}^2}{2} = \frac{U_{max}^2}{2\omega^2 L} \approx 1.95 J

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS