Question #153976

In a 100 turn coil, if the flux through each turn is (t3 - 2t)mWb, the magnitude of the induced emf in the coil at a time of 4 sec is


Expert's answer

We can find the induced emf from the Faraday’s law of induction. It states that the emf is given by the rate of change of the magnetic flux:


E=NdΦBdt,\Epsilon=-N\dfrac{d\Phi_B}{dt},

here, E\Epsilon is the induced electromotive force, ΦB\Phi_B is the magnetic flux through a single turn of coil and NN is the number of turns of coil.

Let’s substitute NN and ΦB\Phi_B into the last formula and find the magnitude of induced electromotive force:


E=(100)ddt(t32t) mWb,\Epsilon=(-100)\cdot\dfrac{d}{dt}(t^3-2t)\ mWb,E=(100)(3t22) mWb.\Epsilon=(-100)\cdot(3t^2-2)\ mWb.E(t=4 s)=(100)(3(4 s)22)103 Wb=4.6 V.\Epsilon(t=4\ s)=|(-100)\cdot(3\cdot(4\ s)^2-2)\cdot10^{-3}\ Wb|=4.6\ V.

Answer:

E(t=4 s)=4.6 V.\Epsilon(t=4\ s)=4.6\ V.  


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS