Question #153817

Calculate the directivity of an antenna for θE = 30°, θH = 60


Expert's answer

D=41257θE×θH=4125730×60=23D = \frac{41257}{θ_E \times θ_H} \\ = \frac{41257}{30 \times 60} \\ = 23

Answer: 23


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS