Question #153599

The two plates of a capacitor hold +2800 µC and -2800 µC of charge,

respectively, when the potential difference is 930 V. What is the capacitance? 


Expert's answer

Answer

According to physics theory

Relationship between charge potential difference and capacitance is given by as below

C=QV=0.0028930=3μFC=\frac{Q}{V}=\frac{0.0028}{930}=3\mu F


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS