Question #153233

A charge is released from rest in a

uniform electric field with a magnitude of 4.5 × 10^3 V/m. The charge moves 350 cm as aresult. What is the potential difference between the charge’s initial and final positions?


Expert's answer

the potential difference between the initial and final positions of the charge is

Δϕ=EΔS=4.51030.35=1575V\Delta\phi=\Epsilon \cdot \Delta S=4.5 \cdot 10 ^3\cdot 0.35=1575 V


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS