Question #153228

In 1955, a water bore that was 2231 m deep was drilled in Montana. Consider two

charges, q2 = 5.60 mC and q1, separated by a distance equal to the depth of the well. If

a third charge, q3 = 1.998 C, is placed 888 m from q2 and is between q2 and q1, this

third charge will be in equilibrium. What is the value of q1?


Expert's answer

Answer

When three charges are in equilibrium then total electric forces are zero or also called both forces must be equal.

So can be written as

kq1q3r2=kq2q3r2\frac{kq_1q_3}{r^2}=\frac{kq_2q_3}{r'^2}



q1(2231888)2=5.60×103(888)2\frac{q_1}{(2231-888)^2}=\frac{5.60\times10^{-3}}{(888)^2}



q1=1343×1343×5.60×103888×888q_1=\frac{1343\times1343\times5.60\times10^{-3}}{888\times888}

So

Charge become

q1=12.81mCq_1=12.81mC


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS