Question #153221

Producing an electric spark in a factory furnace requires an electric field of 9.5 × 106 V/m. The

gap between electrodes in the ignition device is 8.5 mm. What minimum potential difference

must be supplied by the ignition device to start the furnace?


Expert's answer

The minimum potential difference must be supplied by the ignition device to start the furnace is

U=E×d=9.5×106×8.5×103=80.75×103  V=80.75  kVU = E \times d = 9.5 \times 10^6 \times 8.5 \times 10^{-3} = 80.75 \times 10^3 \;V = 80.75\; kV


Answer: 80.75 kV


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS