Question #151498

The input voltage to a transformer is 24 V a.c. and the output voltage is 6.0 V. The input coil has 720 turns
How many turns are on the output coil?

Expert's answer

Answer

Relationship between input and output voltage and number of turns is given by

VpVs=NpNs\frac{V_p}{V_s}=\frac{N_p}{N_s}

turns are on the output coil

Ns=NpVsVp=720×624=180N_s=\frac{N_p V_s}{V_p}=\frac{720\times6}{24}=180


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS