Question #146798

a) A freshly prepared sample of a certain radioactive isotope has an activity of 4.70×10^8Bq. After 4.00hours, its activity is 1.90×10^8Bq (1 becquerel = 1 decay per second). Find the decay constant and half-life of the sample.

b) Most solar radiation has a wavelength of 1μm or less. What energy gap should the material in a solar cell have in order to absorb this radiation?

c) The refractive index of moist air in the front of an aircraft is 1.023. Of the LIDAR system detects a return pulse from air resistance (wind shear) after 20.0μs, how far away is the wind shear? Assume the correction for the air speed of the aircraft is negligible.

Expert's answer

a)

AA0=2tT,\frac{A}{A_0}=2^{-\frac{t}{T}},

T=tlog2A0A=4log24.701081.90108=5.23 h.T=tlog_2\frac{A_0}{A}=4log_2\frac{4.70\cdot10^8}{1.90\cdot10^8}=5.23~h.

λ=ln2T=ln25.233600=36,8106 s1.\lambda=\frac{ln2}{T}=\frac{ln2}{5.23\cdot3600}=36,8\cdot 10^{-6} ~s^{-1}.

b)

E=hcλ=6.6310343108106=21019 J.E=\frac{hc}{\lambda}=\frac{6.63\cdot10^{-34}\cdot3\cdot10^8}{10^{-6}}=2\cdot10^{-19}~J.

c)

l=cnt2=2,9981081.023201062=2931 m.l=\frac cn\cdot\frac t2=\frac{2,998\cdot10^8}{1.023}\cdot\frac{20\cdot10^{-6}}{2}=2931~m.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS