Question #141745

A circular coil consists 70 closely wound turns and has a radius of 10cm. An externally produced magnetic field of magnitude 2×10^(-3)T is applied perpendicular to the coil.The net flux through the coil is found to vanish when the current in the coil is 2.2A. The inductance of the coil is
Ans 3mH

Expert's answer

Φ = BA

The flux over the coil, equals the flux over one turn multiplied by the number of turns:

Φc = NΦ

Φc = NBA

The area of the coil is given by A = πR2, hence

Φc = πNBR2

Φc=π(70.0)(2.0×103  T)(10×102  m)2=4.4×103  WbΦc = π(70.0)(2.0 \times 10^{-3}\;T)(10 \times 10^{-2} \;m)^2 = 4.4 \times 10^{-3} \;Wb

The net magnetic flux through the coil is zero, so the magnetic flux produced by the coil is given by equation:

L=ΦcIL = \frac{Φ_c}{I}

L=4.4×103  Wb2.2  A=2×103  HL = \frac{4.4 \times 10^{-3} \;Wb}{2.2 \;A} = 2 \times 10^{-3} \;H

Answer: 2 mH

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS