Question #139621

How much work is done to bring two electrons to a distance of 5.3 x 10-11 m to the nucleus of a Helium atom (q = 3.2 x 10-19 C)?

Expert's answer

Solution

Work done is given by

W=−ΔU=kq1qrW=-\Delta U=\frac{kq_1q}{r}

Where q1 is charge of electron.

q is charge of helium.

So work done is given

W=9×109×2×1.6×10−19×3.2×10−195.3×10−11W=\frac{9\times10^{9}\times2\times1.6\times10^{-19} \times3.2 \times10^{-19}}{5.3 \times10^{-11} }

W=17.39×10−18JW=17.39\times 10^{-18} J


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS