Question #130265

If a circuit has 50 Hz frequency and its peak value is 20V. Calculate the sinusoidal voltage. Also calculate the time for one cycle and draw the corresponding voltage versus time graph.



Expert's answer

Given data

frequency(f)=50 Hz

peak value of voltage(V0)=20 Volt

Angular frequency of sinusoidal voltage wave

ω=2πf\omega =2 \pi f

    ω=2π×50=100π\implies \omega=2\pi\times50=100\pi rad/sec


standard sinusoidal form of voltage is given by


V=V0sinωtV=V_{0}\sin\omega t

putting value of V0 and ω\omega then

V=20sin100πt{V=20\sin100\pi t}


time period for one cycle is given by


T=1f=2πωT=\frac{1}{f}= \frac{2\pi}{\omega}


Now T=150=0.02secT=\frac{1}{50}=0.02 sec

therefore sinusoidal voltage form is V=V0sin100πtV=V_{0}\sin100\pi t and time period for one cycle T=0.02secT=0.02 sec.

    \implies voltage versus time graph is below








Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS