Question #123659

a coil of and radius 2 cm carrying a current at a rate of 1.9A/s is placed coaxially inside a solenoid of 500 turns and having radius 5 cm. find the induced emf produced in the solenoida coil of and radius 2 cm carrying a current at a rate of 1.9A/s is placed coaxially inside a solenoid of 500 turns and having radius 5 cm. find the induced emf produced in the solenoid

Expert's answer

Assume that N2=200N_2=200


B1=μ0N1i12r1B_1=\mu_0\frac{N_1i_1}{2r_1}


Magnetic flux linked with coil is given by


ϕ2=N2B1A2=N2μ0N1i12r1A2\phi_2=N_2B_1A_2=N_2\mu_0\frac{N_1i_1}{2r_1}A_2


According to definition of mutual inductance


ϕ2=Mi1→N2μ0N1i12r1A2=Mi1→M=N2μ0N12r1A2=\phi_2=Mi_1 \to N_2\mu_0\frac{N_1i_1}{2r_1}A_2=Mi_1 \to M=N_2\mu_0\frac{N_1}{2r_1}A_2=


=N2μ0N12r1⋅πr22=200⋅4π⋅10−7⋅5002⋅0.05⋅3.14⋅0.022=0.00158H=N_2\mu_0\frac{N_1}{2r_1}\cdot\pi r_2^2=200\cdot4\pi \cdot10^{-7}\cdot\frac{500}{2\cdot0.05}\cdot 3.14\cdot 0.02^2=0.00158H


emf=Mdidt=0.00158⋅1.9≈3mVemf=M\frac{di}{dt}=0.00158\cdot 1.9\approx3mV










LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS