Question #123137

If a virtual image is formed along the principal axis 10 cm from a concave mirror with focal length 15 cm what is the object distance from the mirror

Expert's answer

Let dd be the distance from the object to the mirror, ff be the distance from image to the mirror and FF be the focal length. The relation between these parameters is (for the virtual image)

1d1f=1F.\dfrac1d -\dfrac1f = \dfrac1F. So 1d=1f+1F=110+115=16.\dfrac1d = \dfrac1f + \dfrac1F = \dfrac{1}{10} + \dfrac{1}{15} = \dfrac16. Therefore, d=6cm.d=6\,\mathrm{cm}.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS