Question #122259

In a dielectric material having ε = 12 the displacement current is 25 times greater than
the conduction current at 100 MHz . The conductivity of the dielectric is

Expert's answer

Assume that we have a conduction current JcJ_c, displacement current JdJ_d.

The conductivity will be


σ=ωϵϵ0JcJd,σ=2π108128.851012125=0.00267 S/m.\sigma=\omega\epsilon\epsilon_0\frac{J_c}{J_d},\\\sigma=2\pi\cdot10^8\cdot12\cdot8.85\cdot10^{-12}\cdot\frac{1}{25}=0.00267\text{ S/m}.

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS