Question #122245

A medium has conductivity σ = 10 2 mho/m , μ=2, ε=3. The depth of penetration at 2 MHz is?

Expert's answer

δ=1000ρμμ0fπ=10001μμ0fπσ=10001243.1410720000003.14100=25.17mm\delta=1000\sqrt{\frac{\rho}{\mu\mu_0f\pi}}=1000\sqrt{\frac{1}{\mu\mu_0f\pi\sigma}}=1000\sqrt{\frac{1}{2\cdot 4\cdot3.14\cdot 10^{-7}\cdot2000000\cdot3.14\cdot100}}=25.17mm


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS