Question #120886

Two small charged spheres are 6.52cm apart. They are moved and the force each exerts on the other is found to have tripled. How far apart are they now?

Expert's answer

Coulomb's law is valid not only for point charges, but also for spherical charges. Therefore, the force between charges q1q_1 and q2q_2 can be calculated as (see https://en.wikipedia.org/wiki/Coulomb%27s_law)

F=kq1q2r2,F = k\dfrac{q_1q_2}{r^2}, where rr is the distance between charges.

r1=6.52cm,    r2?r_1=6.52\,\mathrm{cm}, \;\; r_2 - ?

Let us calculate the ratio of the forces:

F2F1=3=kq1q2r22kq1q2r12=r12r22.\dfrac{F_2}{F_1} = 3 = \dfrac{ k\dfrac{q_1q_2}{r_2^2}}{ k\dfrac{q_1q_2}{r_1^2}} = \dfrac{r_1^2}{r_2^2}.

Therefore, r1r2=3\dfrac{r_1}{r_2} = \sqrt{3} and r2=r13=6.52cm33.76cm.r_2 = \dfrac{r_1}{\sqrt{3}} = \dfrac{6.52\,\mathrm{cm}}{\sqrt{3}} \approx 3.76\,\mathrm{cm}.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS