Question #117073

A vertical steel rod is 3 m long and has a radius of 0.1m. It is
supporting a load of 1 × 105 N. What is the stress in the rod?

Expert's answer

The stress in the rod


σ=FA=FπR2=1×105N3.14×(0.1m)2=3.2×106Pa\sigma=\frac{F}{A}=\frac{F}{\pi R^2}\\ =\frac{1\times 10^5\:\rm N}{3.14\times (0.1\:\rm m)^2}=3.2\times 10^6\:\rm Pa

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS