The airgap in a magnetic circuit is 1.1 mm long and 2000 mm2 in cross-section. Calculate: (i) the reluctance of the airgap; and (ii) the m.m.f. to send a f lux of 700 microwebers across the airgap.
i)
B=AΦ=2000⋅10−6700⋅10−6=0.35m2Wb ii)
H=μ0B=4π⋅10−70.35=2.785⋅105mAT
Need a fast expert's response?
Submit order
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!