A coil of wire 8cm in diameter has 50turns and is placed in a B field of 1.8T. If the B field is reduced to 0.6T in 0.002seconds,what is the induced emf
ϵ=NAtB1−B2=0.25πd2NtB1−B2
ϵ=0.25π(0.08)2(50)0.0021.8−0.6=150 V
Need a fast expert's response?
Submit order
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!