Question #116229

A long straight wire carries a current 1.5A. an electron travels with a speed of 5*10^6cm/sec parallel to the wire 10cm from it and in the same direction as the current. What force does the magnetic field of the current exert on the moving electron

Expert's answer

First of all let's see the magnitude of magnetic field created by wire carrying current

B=μoI2πr=4π×104×1.52π×0.1=3×103TB=\frac{\mu_oI}{2\pi r}=\frac{4\pi\times10^{-4}\times1.5}{2\pi\times0.1}=3\times10^{-3}T


force due to magnetic field =q(v×B)=1.6×1019(5×106×3×103)=2.4×1015Nq(v\times B)=1.6\times10^{-19}(5\times10^6\times3\times10^{-3})=2.4\times10^{-15}N =


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS