Question #116094

Two long parallel wires are 10cm apart and carry currents of 6A and 4 A. What is the field at B at 4A carrying wire due to 6A wire

Expert's answer

magnetic field =μoi2πr=4π×107×62π×0.1=12×106=1.2×105\frac{\mu_oi}{2\pi r}=\frac{4\pi\times10^{-7}\times6}{2\pi\times0.1}=12\times10^{-6}=1.2\times10^{-5}


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS