Question #115641

the plates of a parallel plate capacitor,5.0x10^-3m apart are maintained at a potential difference of 5.0x10^4 calculate the magnitude of the i. electric field intensity between the plates ii. force on the electron.

Expert's answer

Potential between plates is defined as U=EdU=Ed , where UU-potential between plates, EE-electric field, dd-distance between plates. Thus, E=Ud=5⋅1045⋅10−3=107 V/mE=\dfrac{U}{d}=\dfrac{5\cdot 10^4}{5\cdot 10^{-3}}=10^{7} ~V/m. Force on electron F=qE≈1.6⋅10−19⋅107≈1.6⋅10−12F=qE\approx1.6\cdot10^{-19}\cdot10^7\approx1.6\cdot 10^{-12}


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS