Question #113967

on cathode ray oscilloscope,the distance between crests is 2cm.if the time base is set at 10ms/cm.what is the period of the wave

Expert's answer

The time between two peaks of electrical vibrations is calculated using a simple formula

time=distancetimebase=2cm10ms/cm=20ms=2.0102stime=distance\cdot timebase=2cm\cdot 10ms/cm=20ms=2.0\cdot10^{-2}s

Answer: The period of the wave is 2.0102s2.0\cdot 10^{-2}s


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS