Question #113634

(a) Two parallel, very long wires 1 and 2 are separated by a distan
e of 0.065 m and
arry
urrents
of I1 = 15 A and I2 = 7 A. Find the magnitude of the for
e that the magneti
eld that wire 1
applies to a 1.5 m of wire 2 when the
urrents are in opposite dire
tion.
(b) A 150-turn solenoid
arries a
urrent of 12 A. The radius of the solenoid is 0.050 m; and its length
is 0.18 m. Determine the magneti
ux through the
ir
ular
ross-se
tional area at the
enter of
the solenoid.

Expert's answer

a) As per the given question,

There is two long parallel wire,

Current flowing in the two wire in the opposite direction, that is (i1)=15A(i_1)=15A and (i2)=7A(i_2)=7A

distance between the wire is (d)=0.065m(d)=0.065m

magnetic field from the wire 2, at a distance 1.5

Bnet=B1B2=μo4π(i2R2i1d+R1)B_{net}=B_1-B_2=\dfrac{\mu_o}{4\pi}(\dfrac{i_2}{R_2}-\dfrac{i_1}{d+R_1})


B=μo4π(71.5151.565)=107×(11.5452.3475)\Rightarrow B=\dfrac{\mu_o}{4\pi}(\dfrac{7}{1.5}-\dfrac{15}{1.565})=10^{-7}\times(\dfrac{-11.545}{2.3475})


B=4.917×107T5.0×107T\Rightarrow B=4.917 \times 10^{-7}T\simeq 5.0\times 10^{-7}T



Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS