Question #113632

The drawing below shows an ele
tri

ir
uit, where resistors are
onne
ted to a battery. If the
urrent
in the 8.0 Ω resistor is 0.5 A,
al
ulate:
(a) the equivalent resistan
e,
(b) the
urrent in ea
h resistor,
(
) the total
urrent owing in the
ir
uit,
(d) the voltage of the battery,
(e) the ele
tri
power of the
ir
uit.

Expert's answer

As the diagram not given in the question,

but here resistance (R)=8.0Ω(R)=8.0 \Omega

Current in the circuit (i)=0.5A(i)=0.5A

the potential of the battery

V=iRV= iR

V=8×0.5=4V\Rightarrow V = 8\times 0.5 = 4V

If all are connected in series then the current in all the resistance will be same.

Electrical power (P)=VI(P)=VI

=4×0.5=2watt=4\times 0.5 = 2watt


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS