Question #113494

A charged sphere of mass 0.62 kg and net charge 0.34 µC hangs at rest at the end of an insulating string above a large sheet of charge. The horizontal sheet of uniform charge creates a uniform vertical electric field in the vicinity of the point charge. The tension in the string is measured to be 5.67 N.
(a) In a free-body diagram, show the forces that act on the charged sphere.
(b) Calculate the magnitude and direction of the electric field due to the sheet of charge.

Expert's answer

As per the given question,

charge on the sphere (q)=0.34μC(q)=0.34\mu C

mass of the charged sphere (m)=0.62kg(m)=0.62kg

Tension in the string (T)=5.67N(T)=5.67N

gravitational field (g)=9.8m/sec2(g)=9.8 m/sec^2

Let the electric field is E,

a)




b) qE=mg+TqE=mg+T

E=mg+Tq=0.62×9.8+5.670.34×106E=\dfrac{mg+T}{q}=\dfrac{0.62\times 9.8+5.67}{0.34\times 10^{-6}}

E=34.54×106N/c\Rightarrow E=34.54\times 10^6 N/c in upward direction.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS