Question #112744

A 60kg hiker climbs up to the top of a hill that is 250m vertically above the starting position. The change is gravitational potential energy is

Expert's answer

potential energy down the mountain

M0=mgh0=609.810=0M_0= m \cdot g \cdot h_0=60 \cdot 9.81 \cdot 0 =0

potential energy on top of a mountain

M=mgh=609.81250=1.471105JM= m \cdot g \cdot h=60 \cdot 9.81 \cdot 250 =1.471 \cdot 10^5 J

Change in gravitational potential energy

ΔM=MM0=1.4711050=1.471105J\Delta M= M-M_0=1.471 \cdot 10^5-0=1.471 \cdot 10^5J


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS