The flux
Φ=B⋅A⋅cosα=B⋅πR2⋅cosα=0.0065⋅3.14⋅0.122⋅cos0°=0.3mWb\Phi=B\cdot A\cdot\cos\alpha=B\cdot\pi R^2\cdot\cos\alpha=0.0065\cdot3.14\cdot0.12^2\cdot\cos0°=0.3mWbΦ=B⋅A⋅cosα=B⋅πR2⋅cosα=0.0065⋅3.14⋅0.122⋅cos0°=0.3mWb .
Need a fast expert's response?
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!