Question #109294

Calculate the magnitudes of manetic intensity H and the magnetic field B at the centre of a
15oo - turn solenoid which is 0.22m long and carries a current of 1.5A (UO= 4×3.14×10¯7Hm¯¹

Expert's answer

The magnetic field at the center of solenoid

B=μ0NILB=\mu_0\frac{NI}{L}=4π×107×1500×1.50.22=0.013T=4\pi\times 10^{-7}\times \frac{1500\times 1.5}{0.22}=0.013\:\rm T

The  magnitudes of magnetic intensity at the center of solenoid

H=B/μ0=0.013/(4π×107)=10227A/m.H=B/\mu_0=0.013/(4\pi\times 10^{-7})=10227\:\rm A/m.

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS