Question #108615

A certain FM radio station broadcasts electromagnetic waves at a frequency of 9.05×10 to the seventh power HZ. These radio waves travel at the speed of 3.00×10 to the eighth power M/S. What is the wavelength of these radio waves?

Expert's answer

wavelength=speedfrequency=3×1089.05×107=3.31m\frac{speed }{frequency}=\frac{3\times10^8}{9.05\times10^7}=3.31 m


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS