Question #108112

a charge of 28.0nC is placed in a uniform electric field that is dorectly vertically upward and has mangnitude of40kV/m.calculate workdo by the electric force when the charge moves 0.45m to the right

Expert's answer

As the electric field is constant here hence force will be constant here

Work done = F×d=qE×d=28×10−9×40×103×0.45=5.04×10−4NF\times d=qE\times d=28\times10^{-9}\times40\times10^3\times0.45=5.04\times10^{-4} N


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS