Determine a)the capacitance and bthe maximum potencial difference that can be applied to a teflon-filled parallel-plate capacitor having a olate area of 1.75 cm^2 and a plate seperation of 0.040 0 mm.
a)
C=εrε0dA
C=2.1(8.854⋅10−12)4⋅10−51.75⋅10−4=8.13⋅10−11F b)
U=Ed=(60⋅106)(4⋅10−5)=2400 V=2.4 kV
Need a fast expert's response?
Submit order
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!