Question #107350

An electron travels 0.01 m across an electric potential difference of 6 x 10^6 V. What is the force exerted on the electron?

Expert's answer

Electric field =potential difference(ΔV)Δx=6×1060.01=6×108V/m\frac{potential \ difference (\Delta V)}{\Delta x}=\frac{6\times10^6}{0.01}=6\times10^8V/m


Force =q×electric field=1.6×1019×6×108=9.6×1011Nq\times electric \ field =1.6\times10^{-19}\times6\times10^8=9.6\times10^{-11}N


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS