Question #105307

A sinusoidal transverse wave traveling in the positive direction of an x-axis has

amplitude of 2.0cm, a wavelength of 10c and a frequency of 400Hz. If the wave equation is of the form

Expert's answer

Assume that

A sinusoidal transverse wave traveling in the positive direction of an x-axis has

amplitude of 2.0cm, a wavelength of 10 cm and a frequency of 400 Hz. If the wave equation is of the form


ξ=Asin⁡ω(t−xv)\xi=A\sin\omega (t-\frac{x}{v})


find (1) the velocity of propagation of waves and (2) the maximum velocity of the particles of the medium.


Solution


(1)


v=λν=0.1⋅400=40v=\lambda\nu=0.1\cdot 400=40 m/sm/s


(2)


dξdt=Aωcos⁡(t−xv)\frac{d\xi}{dt}=A\omega\cos(t-\frac{x}{v})


(dξdt)max=Aω=A⋅2πν=0.02⋅2⋅3.14⋅400=50.24(\frac{d\xi}{dt})_{max}=A\omega=A\cdot2\pi\nu=0.02\cdot2\cdot3.14\cdot400=50.24 m/sm/s









LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS