Question #104220

What rate of change of current in a solenoid having self-inductance 19.4 mH produces a self-induced emf of 100 mV in it?

Expert's answer

Es=LdIdt\lvert\Epsilon_s\rvert =L\frac{dI}{dt}


dIdt=EsL=0.10.0194=5.15A/s\frac{dI}{dt}=\frac{\lvert E_s\rvert }{L}=\frac{0.1}{0.0194}=5.15 A/s








Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS