Question #103409

How much work is done to transfer 2.6 C of charge through a potential difference of 120 V?

Expert's answer

The potential of a field at a given point in space is equal to the work performed by electrical forces to transfer a single positive charge from this point to infinity.

ϕ=A/q\phi = A/q

A=qϕA=q*\phi

A=2.6120=312JA = 2.6 * 120 = 312 J

Answer: 312J


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS