Question #103404

A potential difference of 0.90 V exists from one side to the other side of a cell membrane that is 4.7 nm thick. What is the electric field across the membrane?

Expert's answer


We have

d=4.7nm=4.7109md=4.7nm=4.7 \cdot 10^{-9} m

Δϕ=0.9V\Delta\phi=0.9 V

hen the electric field through the membrane is

E=Δϕd=0.94.7109=1.915108Vm=1.915MVsmE=\frac{\Delta\phi}{d}=\frac{0.9}{4.7 \cdot 10^{-9}}=1.915 \cdot 10^{8} \frac{V}{m}=1.915 \frac{MV}{sm}


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS