Question #103403

A cloud has a potential difference relative to a tree of 6.8 x 102 MV. During a lightning storm, a charge of 1.60 x 102 C travels through this potential difference. How much work is done on this charge?

Expert's answer

The work done by an electric field


W=qVW=qV=1.60×102C×6.8×108V=10.88×1010J.=1.60\times 10^2\:\rm C\times 6.8\times 10^8\:\rm V=10.88\times 10^{10}\:\rm J.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS