Question #103402

It takes 7.3 mJ to move a charge of 4.7 μC from Point A to Point C in an electric field. What is the potential difference between the two points?

Expert's answer

The work done by an electric field


W=qV.W=qV.

Hence, the potential difference


V=Wq=7.3×1034.7×106=1553V.V=\frac{W}{q}=\frac{7.3\times 10^{-3}}{4.7\times 10^{-6}}=1553\:\rm V.

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS