Question #103396

The electric field is measured to be 22.7 N/C due to a point charge of 6.1 nC. How far away was the electric field measured?

Expert's answer



The field of point charge is described by the formula

E=kqr2E=k \cdot \frac{|q|}{r^2}

Where will we write

r=kqE=91096.110922.7=1.555mr=\sqrt{\frac{k \cdot |q|}{E}}=\sqrt{\frac{9 \cdot 10^9 \cdot 6.1 \cdot 10^{-9}}{22.7}}=1.555 m


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS