Question #103392

An electron experiences a force of 8.7 x 10 -12 N. What is the intensity of the electric field?

Expert's answer


A force acts on an electron in an electric field

F=eEF=e \cdot E

Where will we write

E=Fe=8.710121.61019=5.438107V/mE=\frac{F}{e}=\frac{8.7 \cdot 10^{-12}}{1.6 \cdot 10^{-19}}=5.438\cdot10^{7}V/m


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS