Question #103391

A positive charge of 2.8 mC experiences a 4.8 x 10 -2 N force when placed in a uniform electric field. What is the magnitude of the electric field?

Expert's answer

The magnitude of electric field is

E=F/q=4.8102N/2.8103C=17.1N/CE=F/q=4.8*10^{-2} N/2.8*10^{-3} C=17.1 N/C


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS