Question #103390

A positive charge of 6.6 µC and a negative charge of 4.0 µC exert a force of -25.0 N on each other. How far apart are the charges?

Expert's answer

F21⃗=−F12⃗\vec{F_{21}}=-\vec{F_{12}}

∣F21⃗∣=∣F12⃗∣=F|\vec{F_{21}}|=|\vec{F_{12}}|=F

Behind Coulomb's Law

F=k⋅∣q1∣⋅∣q2∣r2F=k \cdot \frac{|q_1|\cdot |q_2|}{r^2}

Where will we write

r=k⋅∣q1∣⋅∣q2∣Fr=\sqrt{ \frac{k \cdot |q_1|\cdot |q_2|}{F}}

r=9⋅109⋅6.6⋅10−6⋅4.0⋅10−625=0.097m=9.7smr=\sqrt{ \frac{9 \cdot10^9 \cdot 6.6 \cdot 10^{-6}\cdot 4.0 \cdot 10^{-6}}{25}}=0.097 m=9.7 sm



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS