Question #103383

How much work is done to transfer 2.6 C of charge through a potential difference of 120 V?

Expert's answer

the work of moving the charge in an electric field takes the form

A=qΔϕ=2.6120=312JA=q \cdot \Delta\phi=2.6 \cdot 120=312 J


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS