Question #103382

A force of 0.037 N is required to move a charge of 35.9 µC a distance of 24 cm in an electric field. What is the size of the potential difference between the two points?

Expert's answer

We write an expression for the work on the movement of a charge in an electric field

A=q(ϕ2ϕ1)=qΔϕA=q(\phi_2-\phi_1)=q \cdot\Delta\phi

The same work can be expressed as

A=FSA=F\cdot S

then

FS=qΔϕF\cdot S=q \cdot\Delta\phi

from here

Δϕ=FSq=0.0370.2435.9106=247.354B\Delta\phi=\frac{F\cdot S}{q}=\frac{0.037\cdot 0.24}{35.9 \cdot 10^{-6}}=247.354 B


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS