Question #102183

A 60.2 kg skier rides a 831.5 m long lift to the top of a mountain. The lift makes an angle of 16.8o with the horizontal. How much work needs to be done on the skier to get her to the top of the mountain?

Expert's answer

Given that mass =60.2kg

Length of the lift=831.5 m

And, lift is making θ=16.8\theta=16.8^\circ

So, work done =mghmgh

W=60.2×9.8×831.5sin16.8=141785.05JW=60.2 \times 9.8 \times 831.5 \sin 16.8 =141785.05J


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS