Question #101177

Calculate the electric field associated with a LASER beam having energy density 10^6 J/cm^2

Expert's answer

Energy density is given by formula

W=εε0E×E2(1)W=\frac{εε_0E×E}{2} (1)

Using (1) we get

E=2wεε0(2)E=\sqrt{\frac{2w}{εε_0}} (2)

In our case, w=106 J/cm^2, ε=1, ε0=8.85×10-12

We got

E=47×107 J


Answer

47×107 J


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS