Question #94498

In class, I "drew a circuit" with a pencil. When the LED was moderately bright about 9mA was flowing and so (since I was using a 9V battery), the resistance was about 1 kΩ.

At this point, the distance

Expert's answer

From ohm's law,

We know that

R=VIR=\frac{V}{I}

Or,

V=RI=103×9×10−3=9 VSo potential dropacross LED will be 9 VV=RI=10^3\times9\times10^{-3}=9\ V\\So\ potential\ drop across\ LED\ will \ be\ 9\ V

Power deliverd by LED will be VI=9×9×10−3=8.1×10−2 WVI=9\times9\times10^{-3}=8.1\times10^{-2}\ W

So at this time work done by LED will be 8.1×10−2 J per second8.1\times10^{-2} \ J\ per\ second


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS